Boyut Eğitim Kurumları

Avrupa ve Amerika’da yüzyıllık ortaokullar var. Bu okullar sadece bu dönemin eğitimine eğiliyor. Biz de bu noktada kalıcı kültürü olan bir ortaokul oluşturalım düşüncesiyle işe koyulduk.

Boyut Eğitim Kurumları olarak her zaman hedefimiz takip eden değil takip edilen olmaktır. Bu yüzden de eğitim dünyasının öncü girişimleri önceliğimiz olmuştur. Yapılanı, var olanı değil; yapılmayanı veya yapılanı alışılmışın dışında, farklı boyutlarla ele almayı tercih ettik.

Tüm girişimlerimizde hep bir ayağımız Sakarya’da diğer ayağımız İstanbul’da oldu.

Özel eğitim okulumuzla 2002 yılında faaliyete başladığımızda Türkiye’de engelli çocuklarımızın okul ihtiyacını görerek bu alanda önce Sakarya’da sonra İstanbul’da olmak üzere onların yaşama daha yakın olabileceği okullar açtık.

Türkiye’de sağlık personeli açığı bilinen, ancak bir türlü çözülemeyen bir sorundu. Bu ihtiyaçtan hareketle 2009 yılında Türkiye’nin ilk özel sağlık meslek lisesini hayata geçirdik. Ertesi yıl İstanbul Maltepe’de açtığımız okulumuzla da İstanbul’un ilk sağlık meslek lisesini açmış olduk.

2013-2014 yılında okulumuz ilk mezunlarını verdi. Onların hem meslek sahibi olmaları hem de çeşitli üniversitelerde eğitim hayatlarına devam etmelerini görmek bizi mutlu kılmıştır. Birçoğu üniversite ile çalışma hayatlarını bir arada götürerek lisemizde aldıkları eğitimin meyvelerini toplamaya başladılar. 2014-2015 yılında da İstanbul’daki okulumuz Dora Maltepe Sağlık Meslek Lisesi ilk mezunlarını vermiş olacak.

Yeni eğitim sistemi ile ortaokul önemli hale geldi. Öyle ki nitelikli bir ortaokul eğitimi iyi bir lisenin, iyi bir lise eğitimi de iyi bir üniversitenin kapılarını açmak anlamına geliyor. Bu noktada ortaokul döneminin önemi bir hayli artıyor. Avrupa ve Amerika’da yüzyıllık ortaokullar var. Bu okullar sadece bu dönemin eğitimine eğiliyor. Biz de bu noktada kalıcı kültürü olan bir ortaokul oluşturalım düşüncesiyle işe koyulduk. Beşinci sınıfı hazırlık sınıfı olarak tasarladık. “Haftada yirmi saat İngilizce ile yabancı dili öğretelim; diğer taraftan da doğru lise kazandırmanın, gelecek noktasında iyi ve isabetli seçimler yapmanın çalışmalarını hep birlikte gerçekleştirelim” diye düşündük.

Boyut Eğitim Kurumları olarak teknolojiye, yeniliklere ve yaşam boyu öğrenme prensibine inanıyoruz. Bu yüzden okullarımızda yaratmaya çalıştığımız eğitim-öğretim kültürünü yurt dışından çeşitli makaleleri paylaştığımız bloglarla beslemeye çalışıyoruz. Sosyal medya aracılığıyla kendimiz için öğrendiklerimizin tüm eğitim camiasına malolmasını amaçlıyoruz. Bu amaçla 2015 yılında ortaokul eğitimine odaklanan “İkinci Dört” isimli bloğumuzu kurduk. Sağlık Meslek Eğitimi üzerine başka bir blog’un da çalışmalarına devam ediyoruz.

Merhaba, hoşgeldiniz